Direksiyon Sınavına En Fazla Kaç Defa Girebilirim?

Direksiyon Sınavına En Fazla Kaç Defa Girebilirim?

Ehliyet almak isteyenlerin girdiği ikinci ve son sınav olan direksiyon sınavı için adaya 4 defa giriş hakkı tanınmaktadır. Adayın sınava mazereti bulunmadan katılmadığı takdirde sınava girmiş ve bir hakkını kullanmış sayılmaktadır. 

Direksiyon Sınavına Nasıl Girilir?

Ehliyet kursuna kaydolduktan sonra kurs tarafından teorik dersler ve direksiyon eğitimi verilmektedir. Adaylar, bu eğitimleri tamamladıktan yazılı sınava girerler. Bu yazılı sınavda 70 alamayan adaylar elenmektedir.

70 sınırını geçen kişiler, direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Her kişiye bunun için 4 hak tanınmaktadır. Direksiyon sınavından önce de sınav ücreti yatırılması gerekmektedir. Bir kişi sınava girip başarısız olursa haklarından birini kullanmış sayılmaktadır. Her girilecek direksiyon sınavı için aynı ücretin yeniden ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde direksiyon sınavına girilemez. 

Direksiyon Sınavında Mazeret Var Mıdır? 

Eğer sınava katılamamışsanız ve mazeretiniz bu nedenlerden biriyse, size 4 sınav hakkınızı kullandıktan sonra bir kereye mahsus olmak üzere yeni bir hak tanınır.

  • Sürücü adayı yatakta tedavi görmesi gereken bir hastalık sebebiyle sınava girememişse, bunun hakkında bir sağlık raporunu en geç sınavın olduğu gün akşama kadar kaydolduğu sürücü kursunun müdürlüğüne teslim etmelidir.
  • Doğal afetler nedeniyle anne, baba gibi yakınları ağır şekilde hastalanmış veya hayatını kaybetmişse, bu durumu belge ile kurs müdürlüğüne vermelidir.
  • Ülkemizi spor, folklor, müzik veya uluslararası gibi alanlarda temsil eden kişiler, eğer sınava bu nedenlerle gelemeyecekse resmi bir belgeyi kurs müdürlüğüne teslim etmelidir.
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engeliyici Algılandı

Lütfen Reklam Algılayıcınızı Kapatıp Tekrar Giriniz.