Direksiyon Sınavında Sorulan Sorular

radmin
Ağustos 10, 2020
direksiyon sınavında sorulan sorular

Direksiyon Sınavında Sorulan Sorular

Direksiyon sınavına girmeye hak kazanan sürücü adaylarının kuşkusuz merak ettiği en önemli şey, sınavda çıkacak sorular. Bu yazıda, geçmiş yıllarda çıkan sorular ışığında analiz yapan konunun uzmanlarının değerlendirme ve öngörülerini bulacaksınız. Bu öngörüler kesinlik taşımamakla birlikte sürücü adayları için bir yol haritası oluşturabilir.

Direksiyon Sınavı Öncesi Bazı Öneriler

Olası sorulara geçmeden önce uzmanların sürücü adaylarının işini ciddi anlamda kolaylaştıracak önerilerine kulak vermek gerekiyor. Uzmanlar, adayın sınava mutlaka tanıdığı bir araçla girmesini öneriyor. Çünkü direksiyon sınavında sorular çoğunlukla araçla ilgili olduğundan, tanıdığınız bir araçla sınava girmek huyunu suyunu bilmediğiniz bir araçla girmekten çok daha mantıklı.

Geçmiş yıllarda görece olarak basit manevralar istenirken yönetmelik değişimiyle birlikte, örneğin akan bir trafikte gereken bütün manevralara hakim olmanız bekleniyor. Bunun için de bolca pratik yapmak gerekiyor. Tabii ki trafikte değil, trafiğe kapalı alanda.

Araçla ilgili sorular

Uzmanlar adayın öncelikle araçla ilgili basit ama spesifik sorularla karşılaşacağını öngörüyor. 

Örneklersek; sürücü adayı yağ ve su göstergelerinin yerini biliyor mu?  Bagajı açabiliyor mu? Işıklandırma sistemine hakim mi? Cam sileceklerinin suyunun konulma yerini biliyor mu? Fren sistemlerini gösterebiliyor mu? Akünün yerini biliyor mu?

Basit görünen ama yanlış yanıtlandığında direksiyon sınavından başarısız ayrılmanıza neden olacak bu soruları içeren detaylar şöyle:

El ve ayak freni. Debriyaj, gaz. 

İki tip fren sistemi vardır. Ayak ve el freni. Ayak freni aracın hızını düşürmek, durdurmak ve yokuşta kalkmak için kullanılır.

Araç içi ışıklandırma. 

Araca hakimiyet sağlayabilmek için önemli bir işleve sahip olan araç içi ışıklandırmalarının yerlerinin ve görevlerinin bilinmesi gerekir.

Gösterge panelleri.

Ön paneldeki göstergeler sürücü için hayati önem taşır. Her birinin işlevi ve anlamını bilmelisiniz.

Sinyal-İkaz ışıklandırmaları.

Geçtiğimiz yıllarda sorulan bu konu da mutlaka öğrenilmesi gereken konulardan.

Vites, Vites sayısı.

Otomatik ve düz vites olarak ikiye ayrılır. Binek tipi araçlarda vites sayısı 5 ileri 1 geridir. Otomatik vitesli araçlarda bu sayı 6’ya çıkabilir. Ayrıca vites üzerindeki harflerin anlamıyla ilgili bir soru da sorulabilir.

Yakıt göstergesi.

Yakıt göstergesi de hakim olmanız gereken konulardan biridir. Bir bakışta göstergeleri yorumlayabilmeniz gerekir.

Direksiyon Kumandaları.

Kalkıştan önce ve sonra direksiyon üzerindeki kısa far, sinyal, silecek gibi unsurların kullanılması istenebilir. 

Lastik hava basınç değeri.

Sınavda görevli tarafından ‘lastik basınç değeri’ ile ilgili bir soru gelebilir. Kullandığınız aracın lastik basınç değerini bilmelisiniz. Bu konuda araç kullanım kitapçığında gerekli bilgiyi bulabilirsiniz.

Bunların dışında, elbette trafik kurallarıyla ilgili sorular da gelecektir.

Direksiyon sınav sorularıyla ilgili uzmanların beklediği sorular genellikle yukarıda detaylandırılan sorular olsa da, sınav komisyonunun tercih edeceği farklı sorularla da karşılaşabilirler.