Ehliyet Sınav Soruları 2020

radmin
Ağustos 10, 2020
ehliyet sınavı soruları 2020

Ehliyet Sınav Soruları 2020

Ehliyet sınav soruları bir ehliyet kursunda eğitim gören, ya da ehliyet almak üzere kursa başlamayı düşünen pek çok kişi tarafından merak konusudur. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından düzenlenen bu sınav için adaylara 45 dakika süre verilmektedir. 

Ehliyet Sınavı Konuları

Ehliyet sınavında çıkacak olan sorular, sürücü kurslarında eğitimi verilen konular üzerinden belirlenmektedir. Sürücü kurslarında trafik kuralları ve çevre bilgisi, ilk yardım, sürücü kursu motor, motor araç ve tekniği, trafik adabı ve trafik ve çevre dersleri anlatılmaktadır. Bu derslerin teorik olarak verilmesi ardından MEB tarafından belirlenmiş olan tarihlerde sınav ücreti yatırılarak sınava girilir.

Bu sınavda çıkan 50 sorunun 23 tanesi trafik ve çevre bilgisi üzerine, 12 tanesi ilk yardım bilgileri üzerine, 9 tanesi motor ve araç bilgisi üzerine ve son 6 tanesi de trafik adabı hakkındadır. Her soru 2 puan olmak üzere, böylece tüm sınav 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Sınavda 4 yanlış bir doğruyu götürmemekte olup, adayların başarılı olup olmaması 70 almalarına bağlıdır.

Bu notu alamayan adaylar başarısız sayılmaktadır. Ancak adayların toplam 4 sınav hakkı bulunmaktadır. Adayların her sınava girebilmesi için belirli bir ücret yatırması gerekmektedir. Yazılı sınav soruları, alınmak istenen ehliyet sınavına göre değişmemekte olup, tüm ehliyet sınıfları için aynıdır.

Ehliyet sınavını başarıyla geçen adaylar, direksiyon sınavına girmek için hak kazanmaktadır.