Ehliyet Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Ehliyet Sınav Tarihleri Ne Zaman?

İki aşamalı olarak uygulanmakta olan ehliyet sınavının yazılı kısmı her ayın 1 ile 10. günleri arasında yazılı sınav başvurusu yapılmaktadır. Direksiyon sınavları ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmekte olup, sürücü adayının yazılı sınavı geçmesinden sonra belirlenmektedir. 

Yazılı Sınav Nasıl Olur?

Yazılı sınav hafta içi veya hafta sonu, E-Sınav olarak düzenlenmektedir. Sürücü adayı teorik dersleri bitirdikten sonra yoğunluğa bağlı olarak 10 günden 20 güne kadar olan süre zarfında yapılmaktadır. Bu sınavda adayın cevaplaması gereken, her biri iki puan olan 50 soru vardır ve 45 dakika süre verilmektedir. Böylece 100 puan üzerinden değerlendirilen sınavda, geçme puanı ise 70 puan olarak belirlenmiştir. Bu sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmemektedir

Direksiyon Sınavı Nasıl Olur?

Yazılı sınavın geçilmesi ardından sürücü kursları, sürücü adaylarına direksiyon eğitimi vermektedir. Yazılı sınav ardından direksiyon kursun için ödeme gerçekleştirilir. Bu eğitim tamamlandıktan sonra MEB direksiyon sınavı için tarihleri belirlemektedir. Kurslar, sınava girecek tüm adaylarına sınavın saatini ve yerini haber vermektedir. Bundan sonra sürücü adayı belirtilen saatte sınav yerinde olmak zorundadır. Aksi halde sürücü adayı sınava mazeretli gelmezse sınava girmiş sayılır ve 4 direksiyon hakkından ilkini böylece kullanmış olur. Ancak her mazeret kabul edilmemekte olup, mazeret belgelenebilir olmalıdır. Eğer mazeret bunlardan biriyse kabul edilmektedir.

  • Ulusal veya Uluslararası olarak ülkemizi spor, müzik gibi branşlarda temsil eden kişiler.
  • Doğal afete maruz kalmış, bu nedenle anne, baba ve kardeş gibi yakınları ağır hastalanmış veya vefat etmiş kişiler
  • Hasta olmuş ve yatağından kalkmaması gereken kişiler.

Bu kişiler gerekli sağlık raporlarını ve resmi belgelerini, en geç sınav tarihinin olduğu gün ilgili kursun müdürlüğüne vererek açıklama yapmak zorundadır. Böylece adaya 4 sınav hakkını kullandıktan sonra bir seferlik bir mazeret sınavı yapılır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engeliyici Algılandı

Lütfen Reklam Algılayıcınızı Kapatıp Tekrar Giriniz.