Ehliyet Sınav Ücreti 2023 Ne Kadar?

2023 yılı elektronik ehliyet teorik sınav ücreti ne kadar? 2021 direksiyon sınav ücreti ne kadar? Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim? Direksiyon sınavı telafi eğitimi nedir?

Ehliyet alma sürecinde her adayın 4 teori sınav ve 4 direksiyon sınav hakkı bulunmaktadır. Eğer sisteme giriş yapıldıktan sonra sınavlara katılım sağlamazsanız bu haklarınız eksilmektedir. MTSAS olarak bilinen teori sınavları elektronik ehliyet sınavı olarak bilinir ve bundan sonra normal sınavların yapılmayacağı bildirilmiştir.

Elektronik ehliyet sınavı E-Sınav adıyla da bilinir ve geçmiş dönemlere nazaran ehliyet almayı kolay hale getirmiştir. 2-3 ayda bir yapılan sınavlar, şimdi resmi tatil günleri hariç sürekli yapılmaktadır. Sınav sonuçlarının bekleme süresini de sıfıra indiren bu sistem sayesinde sınav bitiminde geçip geçmediğini kolayca öğrenebiliyorsunuz. Sonuç olumsuz olduğu taktirde en erken 15 gün, en geç 45 gün içinde tekrar başvuru yaparak sınava katılım sağlayabilirsiniz. Sonuç olumlu olursa bu aşamayı geçip direksiyon sınavına hak kazandığımızı bilmeliyiz.

Ehliyet almak için genelde sürücü kursları gireceğiniz iki sınav için ücretleri sizden önceden tahsil ederek ödemeler kendileri gerçekleştirir. Ama kayıt yaptırdığınız sürücü kursları ile tüm konuları önceden konuşup detaylı bilgi almanız sizin yararınıza olacaktır.

Direksiyon Sınavına Kaç Kere Girebilirim?

Ehliyet sınavları iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sınavlardan yazılı olan sınav MEB tarafından belirlenen tarihlerde gerçekleştirilmektedir. Bu sınav ardından son aşama olan direksiyon sınavına geçilmektedir. Sürücü adaylarının, yazılı sınavda 4, direksiyon sınavında 4 olmak üzere toplamda 8 kere ehliyet sınavına girmek için hakkı bulunmaktadır. Aday, sınava girebilmek için belirli bir ücret ödemektedir. İlk defa ehliyet alacaklar teorik sınav giriş ücretine 180 TL ödemek zorundadır.

Teori sınav ücretleri Ziraat, Vakıf ya da Halk Bankası ATM‘lerinden veya MEB E-Sınav Ödeme üzerinden yatırılabilmektedir.

Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet sınavı ücretleri, her sene MEB bakanlığı tarafından duyurulmaktadır. Bu ücretler tüm Türkiye genelinde aynı olup, ilden ile değişiklik göstermemektedir.

2023 yılı itibariyle ehliyet alacak kursiyerlerin ödemesi gereken ücretler,

Teori sınavı (E-Sınav) ücret harcı 180 TL

Direksiyon sınav ücret harcı 130 TL

Yukarıda belirtilen ücretler sabittir ve ilden ile değişiklik göstermez. Devlet bankalarına yapacağınız ödeme sonrasında alacağınız dekontu sürücü kursuna teslim ediniz. Bu ödemeleri sizin adınıza sürücü kursunuz yapabilir, irtibat kurmayı unutmayınız.

Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar?

Direksiyon sınav ücretleri de, tıpkı yazılı sınavda olduğu gibi ilden ile farklılık göstermemektedir. Yazılı sınavı başarıyla geçen adaylar, direksiyon sınavı için hak kazanır ve bu çerçevede 4 hak tanınır.

Sürücü adayının, direksiyon sınavından önce para yatırması zorunludur. Aksi halde sınava giremez. Bu durum, 1 hakkını kullanmasına da neden olur. Sınav ücreti, girilecek olan her direksiyon sınavı için ayrı olarak yatırılır. Eğer aday verilen tüm haklarda sınavı geçemezse; kursta yeniden direksiyon eğitimi için ücret öder, eğitim ardından tekrar 4 hak elde eder. İlk defa direksiyon sınavına girmek isteyen aday giriş ücretine 130 TL ödemek zorundadır.

Ehliyet sınıfı yükselten adaylar teori sınav ücreti ödemez, sadece direksiyon sınavı ücreti olan 130 TL öderler.

Direksiyon Sınavından Başarısız Oldum Ne Kadar Ücret Ödeyeceğim?

İşte bu noktada işler biraz karışıklık göstermektedir. Direksiyon sınavına ilk kez girdikten sonra kalırsanız 2.hakkınızı kullanıp tekrar girebilirsiniz. MEB bu noktada adaylardan her direksiyon sınavına girişinde 130 TL sınav ücreti + direksiyon sınavı telafi eğitim ücreti ödenmesini zorunlu kılmıştır. Direksiyon sınavı telafi eğitim 2 saat olmakla birlikte direksiyon sınav ücretiyle birlikte toplamda 300-350 TL arasında bir ödeme yapmanızı gerektirmektedir.

Şehir Dışında Sınavlara Girebilir miyim?

Hayır. Ehliyet teori sınavı ve direksiyon sınavına başka bir ilde giremezsiniz. Kayıt yaptırdığınız sürücü kursu hangi il-ilçede ise orada sınavlara katılım sağlamanız gerekmektedir.

Ehliyet Sınavlarında Mazeret Var Mıdır?

Ehliyet sınavları için mazeret olmakla beraber, mazeretinizi belgelendirmeniz gerekmektedir. Mazeretiniz bu nedenlerden biri olmalıdır.

  • Eğer sürücü adayı hastaysa ve bu hastalığın yatakta tedavi edilmesi gerekiyorsa, aday en geç sınav günü ilgili sağlık raporunu sürücü kursu müdürlüğüne vermelidir.
  • Ulusal ve uluslararası düzeyde ülkemizi spor, müzik gibi alanlarda temsil edecek kişiler, resmi belgesini kurum müdürlüğüne vermelidir.
  • Doğal afetlerden dolayı yakınları ağır hasta durumunda olan ya da hayatını kaybetmiş olanlar bu durumu belgelendirmelidir.

Mazeret belgelerinin teslimi ardından, adayın 4 giriş hakkı bittikten sonra bir kereye özel olmak üzere mazeret sınavı hakkı tanınmaktadır.

Ehliyet Dosyam Ne Zaman Yanar?

Teori sınavı (E-Sınav) için 4 kez girme hakkınız vardır. 4. kez yine başarısız olduğunuz taktirde kursu baştan almanız gerekmektedir.

Yukarıdaki sınavı başarıyla geçerseniz direksiyon sınavına girmeye hak kazanırsınız. 4 defa uygulama sınavı (direksiyon sınavı) + sağlık raporu göstererek 1 ek sınav hakkınız oluşur.

Yukarıdaki 4+1 sınavdan başarısız olduğunuzu düşünürsek 45 gün içinde dilekçe ile müracaat edip +4 sınav hakkı daha alabilirsiniz.

İlk 4 sınavdan başarısız olup, 45 gün içinde dilekçe ile müracaat etmezseniz ya da 8.direksiyon sınavına girip yine başarısız olursanız DOSYANIZ YANAR. Bu durumda ehliyet kursuna en baştan yazılmanız gerekmektedir. Direksiyon sınavına her girdiğinizde 300-350 TL ödeyeceğinizi hatırlatır ve uygulama sınavı derslerinize iyi çalışıp katılım sağlamanızı tavsiye ederiz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engeliyici Algılandı

Lütfen Reklam Algılayıcınızı Kapatıp Tekrar Giriniz.