Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kadar?

radmin
Ağustos 10, 2020

Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet sınavları iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sınavlardan yazılı olan sınav MEB tarafından belirlenen tarihlerde gerçekleştirilmektedir. Bu sınav ardından son aşama olan direksiyon sınavına geçilmektedir. Sürücü adaylarının, yazılı sınavda 4, direksiyon sınavında 4 olmak üzere toplamda 8 kere ehliyet sınavına girmek için hakkı bulunmaktadır. Aday, sınava girebilmek için belirli bir ücret ödemektedir. İlk defa ehliyet alacaklar teorik sınav giriş ücretine 90 TL ödemek zorundadır.

Sınav ücretleri Ziraat bankası veya MEB üzerinden yatırılabilmektedir.

Ehliyet Sınav Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet sınavı ücretleri, her sene MEB bakanlığı tarafından duyurulmaktadır. Bu ücretler tüm Türkiye genelinde aynı olup, ilden ile değişiklik göstermemektedir. 

Sürücü adayına kursta gerekli dersler verildikten sonra adaylar önce yazılı sınava alınmaktadır. Bu sınavda her adaya 4 giriş hakkı tanınmaktadır. Aday eğer ilk sınavı geçemezse, yeniden ücret yatırarak sınava tekrar girmek durumundadır. Aday 4 sefer başarısız olursa kursa yeniden başlar ve yeniden 4 hak verilir. Sürücü adayı, yine sınav tarihinden önce MEB tarafından belirtilen ücreti öder.

Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar?

Direksiyon sınav ücretleri de, tıpkı yazılı sınavda olduğu gibi ilden ile farklılık göstermemektedir. Yazılı sınavı başarıyla geçen adaylar, direksiyon sınavı için hak kazanır ve bu çerçevede 4 hak tanınır. 

Sürücü adayının, direksiyon sınavından önce para yatırması zorunludur. Aksi halde sınava giremez. Bu durum, 1 hakkını kullanmasına da neden olur. Sınav ücreti, girilecek olan her direksiyon sınavı için ayrı olarak yatırılır. Eğer aday verilen tüm haklarda sınavı geçemezse; kursta yeniden direksiyon eğitimi için ücret öder, eğitim ardından tekrar 4 hak elde eder. İlk defa direksiyon sınavına girmek isteyen aday giriş ücretine 120 TL ödemek zorundadır.

Ehliyet sınıfı yükselten adaylar teori sınav ücreti ödemez, sadece direksiyon sınavı ücreti olan 120 TL öderler.

Ehliyet Sınavlarında Mazeret Var Mıdır?

Ehliyet sınavları için mazeret olmakla beraber, mazeretinizi belgelendirmeniz gerekmektedir. Mazeretiniz bu nedenlerden biri olmalıdır.

  • Eğer sürücü adayı hastaysa ve bu hastalığın yatakta tedavi edilmesi gerekiyorsa, aday en geç sınav günü ilgili sağlık raporunu sürücü kursu müdürlüğüne vermelidir.
  • Ulusal ve uluslararası düzeyde ülkemizi spor, müzik gibi alanlarda temsil edecek kişiler, resmi belgesini kurum müdürlüğüne vermelidir.
  • Doğal afetlerden dolayı yakınları ağır hasta durumunda olan ya da hayatını kaybetmiş olanlar bu durumu belgelendirmelidir. 

Mazeret belgelerinin teslimi ardından, adayın 4 giriş hakkı bittikten sonra bir kereye özel olmak üzere mazeret sınavı hakkı tanınmaktadır.