SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgesi, ticari araç kullanan sürücülerin mutlaka alması gereken mesleki bir belgedir. Karayolları taşımacılığında yük ve yolcu taşıyan her sürücünün sürücü belgesi ve psikoteknik rapor bulundurmak zorunluluğu gibi SRC belgesi alması da yasal bir zorunluluktur. Bu belge olmadan ticari araç kullanılması durumunda hem sürücü hem de araç sahibine ceza kesilir. SRC kelimesi Türkçe “Sürücü” kelimesinin resmi olarak kısaltmasıdır.

SRC Belgeleri Çeşitleri

  • SRC1 Belgesi 

Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin yeterliliklerini gösteren  belgedir.

  • SRC2 Belgesi

Ülke sınırları içinde taşımacılık yapan sürücülerin alması gereken belgedir. SRC 1 belgesi alan sürücülerin SRC 2 belgesi alması gerekmez.

  • SRC3 Belgesi

Ülkeler arasında eşya ya da yük taşıyan sürücülerin mutlaka sahip olması gereken bir belgedir. SRC 3 belgesi bulunan kişiler, aynı zamanda SRC 4 belgesine de sahip olmuş olurlar.

  • SRC4 Belgesi

Ülke sınırları içinde ticari anlamda yük, kargo ya da eşya taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken belgedir.

  • SRC5 Belgesi

Araçta tehlike arz eden madde ya da mal taşıyan sürücülerin mutlaka alması gereken belgelerdir.

SRC Belgesi Hangi Kurumlardan Alınır?

Kişilerin SRC belgesi almak için MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından yetki verilen kurumlara başvuru yapmak gerekmektedir. Genellikle haftada 2 saat ve 3 hafta süren bu eğitimleri alan sürücüler sınava girip başarılı oldukları takdirde SRC belgelerini aynı kurumdan alırlar.

SRC Belgesi Sınavından Muaf Olan Sürücüler

25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet almış sürücüler sınava girmelerine gerek olmadan e-devlet üzerinden başvuru yapabilirler.

SRC Belgesi Ücreti Ne Kadar?

SRC belgesi fiyatlarında bir ücret standart bulunmamaktadır. Bölgelere ve illere göre değişkenlik gösteren bu konuyla ilgili yetkili bir eğitim kurumuna giderek bilgi alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engeliyici Algılandı

Lütfen Reklam Algılayıcınızı Kapatıp Tekrar Giriniz.